Animato logo

AJAX

Zpět na přehled článků
Tato zkratka (z ang. Asynchronous JavaScript and XML) označuje moderní techniku často využívanou v interaktivních webových aplikacích. Její výhodou je obejití nutnosti znovunačtení stránky pro provedení zvolené operace. Místo toho se odešlou data na server na pozadí, neviditelně, a dojde ke změně jen na určité části stránky - nemusí se tedy znovu načítat celý HTML dokument.
 
Ve výsledku je pak práce s aplikací či webovou stránkou mnohem rychlejší a příjemnější. Na druhou stranu ale vyžaduje moderní webový prohlížeč s plnou podporou JavaScriptu.
 
Aplikace využívající AJAX jsou součástí RIA – nového směru programování zaměřeného na vyšší komfort a funkčnost. AJAX tedy poskytuje uživatelsky příjemnější prostředí a dokáže uživateli práci s internetem velice usnadnit.
 
Úplně první využití principu AJAXu je známo z poštovního webového rozhraní u Microsoft Exchange Server 2000.
 

Jak se dá využít?

Velkou popularitu AJAX získal hlavně díky aplikacím společnosti Google (Gmail, Google Maps či Google Docs). Může být využit v různých našeptávačích, internetových mapách, on-line diskuzích, filtrech či stránkování u eshopů a dalších aplikacích.
 
Pokaždé, když se po kliknutí na tlačítko či provedení jiné akce na webu něco změní, načte nebo provede, aniž by vám problikla celá postupně se stahující stránka, jste použili AJAX - a ani o tom možná nevíte.
Buďte v obraze! Novinky do emailu zdarma.
Aktuality
O nás
Již více než 19 let
se věnujeme tvorbě webů a e-shopů.
O váš úspěch na
internetu se dnes stará
přes 10 specialistů.
Animato je
česká firma
rodinného
charakteru.
Pro sebe i své klienty
se snažíme vytvářet
příjemné a inspirativní
prostředí, ve kterém se dobře tvoří.
Mezi hlavní hodnoty,
kterými se řídíme, patří
odbornost, vstřícnost a spolehlivost.

Optimato - internetový marketing
Mapa Optimata
telefon603 579 377
animato