Animato logo

Cache

Zpět na přehled článků
Tímto termínem se na internetu označuje nejčastěji vyrovnávací mezipaměť prohlížeče. Díky cache se výrazně urychluje prohlížení webu - snižuje se množství přenášených dat a také celková zátěž serveru a internetového připojení.
 

Na jakém principu cache funguje?

Každá webová stránka je ve skutečnosti tvořena velkým množstvímsouborů - jednak samotným "zdrojákem" stránky (zkratka HTML), dále mnoha obrázky, stylopisy, skripty a dalšími pomocnými zdroji. Často jde o desítky souborů různé velikosti od několik set bajtů až po několik megabajtů. Jejich stahování ze serveru může být leckdy poměrně dlouhé.
 
Většina z nich zůstává pořád stejná, i když na web přijdete podruhé anebo když si chcete zobrazit jinou stránku na témže webu velmi podobnou té první. Je proto zbytečné, aby se všechny tyto soubory stahovaly znovu a znovu. Proto je v prohlížečích cache.
 
Prohlížeč si průběžně ukládá jednotlivé soubory tvořící web a když zjistí, že některý z nich potřebuje podruhé, tak je už znovu nestahuje a rovnou použije ten z cache.
 

Aktualizace cache prohlížeče

Někdy se může stát, že autor webu na něm něco změnil nebo vylepšil, ale váš prohlížeč toto vůbec nezaznamenal. Místo nového souboru použil ten starý, který měl uložený ve své cache. Pokud chcete prohlížeči říct, že má stáhnout čerstvé zdroje stránky ze serveru a ignorovat ty, které má již uložené v cache, pak použijte tlačítko "Obnovit" nebo "Aktualizovat", případně klávesu F5 nebo kombinaci Ctrl+F5.
 

Cache v praxi

V IT se pojmem cache označuje obecně jakákoliv mezipaměť sloužící k ulehčení nebo urychlení práce počítače. Můžete se tedy setkat s cache procesoru, cache pevného disku, cachováním obsahu v redakčním systému a dalšími.
Buďte v obraze! Novinky do emailu zdarma.
Aktuality
O nás
Již 20 let
se věnujeme tvorbě webů a e-shopů.
O váš úspěch na
internetu se dnes stará
přes 12 specialistů.
Animato je
česká firma
rodinného
charakteru.
Pro sebe i své klienty
se snažíme vytvářet
příjemné a inspirativní
prostředí, ve kterém se dobře tvoří.
Mezi hlavní hodnoty,
kterými se řídíme, patří
odbornost, vstřícnost a spolehlivost.

Optimato - internetový marketing
Mapa Optimata
telefon603 579 377
animato