Animato logo

Co jsou POP3 a IMAP

Zpět na přehled článků
POP3 a IMAP jsou dva způsoby (e-mailové protokoly), jakými je možné do vašeho počítače stahovat poštu z poštovního serveru. K práci s poštou se používá tzv. e-mailový klient.
E-mailový klient Thunderbird

Co je e-mailový klient

E-mailový klient je počítačový program, přes který se připojujete ke své e-mailové poště na serveru. Mezi nejznámější e-mailové klienty patří např. Outlook nebo Thunderbird. Ten si můžete stáhnout tady.

K emailům je možné (s pomocí emailových klientů) přistupovat 2 způsoby - pomocí protokolů POP3 nebo IMAP

Při zakládání e-mailové schránky si v poštovním klientovi můžete vybrat ze dvou e-mailových protokolů POP3 a IMAP. Volbou jednoho z nich tak určíte, jak s vašimi e-maily bude server nakládat.
 
  • POP3

E-mailový protokol POP3 rozesílá data pouze jednosměrně. Vše, co je uloženo na serveru, stahuje do každého zařízení zvlášť. Co už ale nepřenese jsou změny, které s e-maily provedete na telefonu, potom tabletu a nakonec na počítači. Do zařízení vždy stáhne jen nepozměněnou databázi e-mailů uloženou na serveru. Na každém zařízení tak máte k dispozici jiné e-maily.
 
  • IMAP

Jedná se o modernější verzi POP3. E-mailový protokol synchronizuje e-maily ze všech zařízení. Pokud odešlete e-mail z telefonu, najdete ho o chvíli později v odeslané poště i na tabletu. IMAP totiž na server ukládá změny, které v e-mailovém klientovi provedete napříč zařízeními.
Ukázka nastavení e-mailového protokolou v Thunderbird
IMAP nebo POP3

Nastavení e-mailových protokolů

V e-mailovém klientovi můžete určovat “chování” e-mailových protokolů pomocí různých funkcí.
Nastavení stáří a kapacity u zpráv
  • Odmazávání zpráv podle velikosti/stáří

Kapacitu serveru můžete ovlivňovat správným nastavením e-mailového klienta. V POP3 i IMAPu si můžete určit maximální stáří či velikost zpráv, které si přejete ze serveru do počítače, telefonu nebo tabletu stahovat.
 
  • Označení e-mailů statusem

Tuto funkci najdete pouze u IMAPu. Díky synchronizaci všech zařízení dokáže zprávy přenášet i s jejich aktuálním statusem: přečtená, důležitá, zodpovězená atd. E-maily je možné vyhledávat, mazat nebo vytvářet složky napříč zařízeními. To se vám s POP3 nepoštěstí.
Pro práci s e-maily se dnes běžně používá nejen notebook, ale často i telefon či tablet. Proto našim klientům doporučujeme e-mailový protokol IMAP. Je totiž flexibilní a usnadňuje práci s poštou na vícero zařízeních zároveň. Rádi vám pomůžeme se správným nastavením a implementací na našem poštovním serveru. Ozvěte se.
Buďte v obraze! Novinky do emailu zdarma.
Aktuality
O nás
Již 20 let
se věnujeme tvorbě webů a e-shopů.
O váš úspěch na
internetu se dnes stará
přes 12 specialistů.
Animato je
česká firma
rodinného
charakteru.
Pro sebe i své klienty
se snažíme vytvářet
příjemné a inspirativní
prostředí, ve kterém se dobře tvoří.
Mezi hlavní hodnoty,
kterými se řídíme, patří
odbornost, vstřícnost a spolehlivost.

Optimato - internetový marketing
Mapa Optimata
telefon603 579 377
animato