Animato logo

(Ne)bezpečně na internetu

Zpět na přehled článků
Vytvořte si bezpečné a silné heslo
 
Bezpečnost při práci s počítačem je vážná věc. Buďte ve střehu pokaždé, když se někam přihlašujete. Pokud patříte k těm, kteří jako přístupové heslo používají datum narození, svoje vlastní jméno nebo jméno domácího mazlíčka, přečtěte si tento článek opravdu pozorně. 
 
Heslo nesmí být jednoduše uhodnutelné ani selským rozumem ani tvrdou silou. Pokud je příliš krátké, lze ho odhalit zkoušením všech možných kombinací. Heslo složené z normálních slov je zase možné prolomit pomocí slovníku. 
Jak vypadá bezpečné heslo?
V heslu by nikdy nemělo být obsaženo jméno firmy nebo e-mailová adresa. Například vybrat pro adresy jan.novak@firma.cz heslo „Novak“ nebo pro adresu r.malinova@firma.cz heslo „Malinova“, je skoro totéž, jako nemít heslo žádné.
 
Za bezpečné heslo lze považovat takové, které má alespoň osm znaků a kombinuje dvě, ideálně tři skupiny znaků - například malá písmena, velká písmena, číslice, interpunkční znaménka apod. 
Používání až příliš exotických znaků naopak může vést k problémům, až se jej budete pokoušet zadat v nestandardní situaci - například na cizím počítači nebo mobilním telefonu.
 
Pokud budete mít v heslu písmeno Y nebo Z, je třeba myslet na to, že klávesnice mohou mít tato písmena umístěna dvěma různými způsoby.
Bezpečné a zapamatovatelné heslo krok za krokem

Pokud chcete vytvořit bezpečné heslo, které si potřebujete pamatovat, poradíme vám jednu osvědčenou techniku. Vezměte si nějaké dostatečně dlouhé slovo s diakritikou, napište ho s velkým písmenem nebo doplňte o interpunkci (nebo nejlépe obojí). Diakritická písmena pak nahraďte číslicí odpovídající klávese na klávesnici počítače, na které je písmeno umístěno. 

Například ze slova „mateřídouška“ lze vytvořit heslo „Mate59dou3ka!“. Původní slovo si pak jistě jednoduše zapamatujete.

Nezapomínejte ale na to, že ve většině případů jsou hesla citlivá na velikost písmen.

Nejbezpečnějším postupem je samozřejmě vygenerovat si úplně náhodné heslo. K tomu lze využít některou z internetových služeb: 

Pozor na internetové bandity!

Existují internetoví podvodníci, kteří rozesílají klamavé e-maily snažící se z nezkušených uživatelů vylákat citlivé údaje tím, že zobrazí stránku s výzvou k zadání hesla či čísla platební karty, která se na první pohled tváří jako legitimní. 

Jak takovou podvodnou stránku poznáte?

  • nezačíná na https (písmeno S je důležité)
  • adresa stránky není v prohlížeči označena ikonkou zámečku nebo zelenou barvou
  • místo obvyklé adresy vaší banky nebo jiné seriózní společnosti obsahuje nějaké podivné jméno

Takže pokud na nějakou takovou narazíte, nikde nic nevyplňujte a stránku prostě zavřete.

Může jít jak o podvržené stránky bankovnictví či instituce zajišťující platby kartou, tak o falešné přihlášení k e-mailové poště nebo do vašeho účtu na sociální síti nebo u velkého poskytovatele různých služeb, jako je například Google.

Pamatujte! Heslo udržujte v tajnosti, nikdy ho nezadávejte do žádných webových formulářů, na které přijde odkaz e-mailem, ani ho nesdělujte jiným osobám.

Bezpecne na internetu
Bez pořádné ochrany to nepůjde

Samozřejmostí je mít na počítači bezpečnostní software a pravidelně aktualizovat jak tento software, tak operační systém. Pokud se vám do počítače dostane virus či jiný malware, může být schopný vytáhnout uložená hesla z vašich programů, například z Outlooku nebo z Total Commanderu, anebo „odposlouchávat“ vaši klávesnici a odhalit tak heslo ve chvíli, kdy jej někam zadáváte.

Získat nezávaznou nabídku
Pošlete nám prosím kontakty na sebe, ozveme se obratem a připravíme nezávaznou nabídku.
Buďte v obraze! Novinky do emailu zdarma.
Aktuality
O nás
Již více než 19 let
se věnujeme tvorbě webů a e-shopů.
O váš úspěch na
internetu se dnes stará
přes 10 specialistů.
Animato je
česká firma
rodinného
charakteru.
Pro sebe i své klienty
se snažíme vytvářet
příjemné a inspirativní
prostředí, ve kterém se dobře tvoří.
Mezi hlavní hodnoty,
kterými se řídíme, patří
odbornost, vstřícnost a spolehlivost.

Optimato - internetový marketing
Mapa Optimata
telefon603 579 377
animato