Animato logo

URL

Zpět na přehled článků
Uniform resource locator, tedy jednotný lokátor prostředku, je textový řetězec, který v sobě nese informaci pro nalezení určitého prostředku na internetové síti a současně jej jednoznačně identifikuje (pak se jedná o URI - oba termíny se běžně zaměňují), tj. dva prostředky by neměly mít stejnou URI. URL je tedy "lidsky čitelná" adresa webové stránky nebo jiného typu prostředku - např. obrázku, souboru ke stažení.
 

Z čeho se URL skládá?

Laicky řečeno URL obvykle začíná na "www" a končí na ".cz" nebo ".com". Ve skutečnosti je to složitější. URL adresa se skládá z několika částí, které říkají například - na jakém serveru se daná stránka (prostředek) nachází, v jakém souboru je uložena, jaké další parametry ji upřesňují a případně na jaké části konkrétní stránky se požadovaný informace nachází.
 

URL a prohlížeč

Prohlížeč v adresní řádce zobrazuje vždy aktuální adresu stránky, na které se zrovna nacházíte. Pokud tuto adresu zadáte do jakéhokoliv prohlížeče na internetu, zobrazí se vám stejná informace.
 
Pokud vás tedy zajímá nějaká stránka nebo článek, můžete si uchovat jejich URL adresu a později se tak k nim zase dostat. Veškeré odkazy na internetu nejsou nic jiného, než kusy webové stránky doplněné o URL adresu cílové stránky, na kterou se máte dostat po kliknutí na takový odkaz.
 

URL z marketingového hlediska

URL adresa je důležitá i pro vyhledávače, které se podle ní mohou řídit a vyvozovat něco o vztazích mezi jednotlivými webovými stránkami.
Buďte v obraze! Novinky do emailu zdarma.
Aktuality
O nás
Již 20 let
se věnujeme tvorbě webů a e-shopů.
O váš úspěch na
internetu se dnes stará
přes 12 specialistů.
Animato je
česká firma
rodinného
charakteru.
Pro sebe i své klienty
se snažíme vytvářet
příjemné a inspirativní
prostředí, ve kterém se dobře tvoří.
Mezi hlavní hodnoty,
kterými se řídíme, patří
odbornost, vstřícnost a spolehlivost.

Optimato - internetový marketing
Mapa Optimata
telefon603 579 377
animato